6 стъпки как да победите заедно страха от мрака
Снимка: Guliver / Getty
Един от най-често срещаните страхове при възрастни и деца е страхът от тъмнината. Нарича се още нифобия. Този страх често се появява в детството. Но за разлика от някои други детски проблеми, не всеки може да го надрасне. И той продължава понякога за цял живот.
Възрастните често го възприемат като причина за шеги. Но децата, поради страха от тъмнината, изпитват истински стрес. Те не могат да спят или се събуждат, облени в сълзи.
Защо децата се страхуват от тъмнината
Богатото въображение, което им помага само с един чаршаф да се преврънат в супергерои, играе с тях жестока шега в тъмното.
Клонът на дървото, който чука на прозореца, ги кара да мислят, че е чудовище, което иска да влезе в стаята.
Понякога въображението им се съчетава с по-реалистични заплахи. Например, ако детето чуе новината за похитител, то започва да се страхува, че той ще дойде за него, а също така вижда заплаха във всяка сянка.
Не подценявайте страховете на децата
Говорете с детето си за страховете му, преди да преминете към практически действия. Така съветва детският психолог Елинор Макки. Тя е сигурна, че ако се опитате да подцените страховете и разчитате единствено на нощна лампа в стаята, ще влошите ситуацията.
Ето какво е добре да направите:
Помолете детето да каже от какво точно се страхува. Не го убеждавайте с фрази от рода: „Там няма нищо, успокой се и заспивай“.
То ще почувства, че не го разбирате и не го подкрепяте.
Слушайте внимателно и му дайте да разбере, че му съчувствате. Но не се опитвайте да обяснявате страховете му. Няма смисъл да поглеждате в килера или под леглото, за да му докажете, че там никой не се крие. Защото вие ще се справите само с конкретното „чудовище“, а не със самия страх.
Търсете и намерете решение заедно
Когато детето осъзнае, че сте готови да го изслушате и подкрепите, преминете към решаване на проблема. Не предлагайте готов вариант, а го научете да се справя самостоятелно със страха си.
Попитайте какво ще му помогне да се страхува по-малко. Най-очевидният вариант е светлината в стаята. Разбира се, по-добре е да не оставяте полиелеят да свети цяла нощ, а да си купите специална лампа с приглушена светлина.
Но има и други средства, които могат да помогнат на детето да се успокои. Например, голяма мека играчка в леглото. Тя винаги ще го „пази“ от чудовища. Или изберете някакъв символ– нещо като вълшебна пръчка, бластър, меч, за да се справия с "чудовищата" по-лесно.
Ако детето ви се страхува от престъпници, покажете му преди лягане, че заключвате входната врата и прозорците.
Може да се наложи да пренаредите стаята и да премахнете предмети, които хвърлят зловещи сенки.
Снимка: Guliver / Getty
Помогнете на хлапето да се адаптира към тъмното
Децата често имат нужда от светлина, за да се чувстват в безопасност. Не толкова ярка, колкото светлината от обикновен полиелей или 100 ватова лампа. Но когато тя угасне, очите на детето трудно се адаптират към тъмно или към по-слаба светлина. То вижда зле и затова е все още уплашено. Рейчъл Норман се сблъска с такъв проблем. Първоначално тя не разбра защо детето се плаши, дори когато в стаята свети нощна лапа. След това се замисля.
Намира прост начин, с който да помогне на сина си да свикне по-бързо с тъмнината, да вижда по-добре в сумрака и да не се страхува.
Когато синът ѝ си ляга, тя го моли да затвори очи и незабавно изключва светлината в стаята. След това покрива очите му с ръка. Заедно те броят на глас до десет. След това Рейчъл маха ръката си и го оставя да отвори очи. Благодарение на този трик той бързо се адаптира към тъмното и стаята вече не изглежда толкова страшна.
Покажете, че сенките не винаги са страшни
Сенките не трябва да са страшни и да приличат на чудовища.
Заедно с детето си ги направете част от домашното ви забавление и организирайте театър на сенките.
Със забавлението на театъра децата ще разберат по-добре какво представляват сенките и защо понякога изглеждат толкова плашещи.
Избягвайте тревогите преди лягане
Тъй като страхът от тъмнината провокира въображението, не го оставяйте да се развихри. Не гледайте новини и страшни филми преди лягане. Звучи очевидно?
Страшни епизоди се появяват и в детските анимации. Има много примери.
Преди да си легнете, гледайте весели анимации, от които детето не се страхува, прочетете книги или обсъдете събитията от деня.
Четете книги за страха
Вечер е по-добре да четете любимите си приказки и книги, в които няма ужасни истории. В следобедните часове обаче може да четете книги за страха от тъмното. Така то по-добре ще разбере, че има и други, които се страхуват като него, но успяват да се справят със страховете си.
Мона Василева
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари